Nazaj na novice

Potekalo je prvo srečanje partnerjev evropskega projekta ITINERANT

25.07.2025
Potekalo je prvo srečanje partnerjev evropskega projekta ITINERANT
Začel se je projekt ITINERANT, posvečen trajnostnemu turizmu kot gonilu sodelovanja med Italijo in Slovenijo. Uvodno srečanje je potekalo v italijanskem Naravnem parku Julijsko predgorje.

Na sedežu Naravnega parka Julijsko predgorje je pred kratkim potekalo uvodno srečanje projekta Interreg ITINERANT, katerega polni naziv je Kulturne in naravne poti brez meja za boljšo kakovost življenja na Biosfernem območju Julijske Alpe. Gre za mednarodni projekt, ki bo trajal 30 mesecev, njegov cilj pa je povezati slovenske in italijanske inštitucije v skupni viziji: vrednotenje Unescovega Čezmejnega biosfernega območja Julijske Alpe skozi trajnostni turizem, socialno vključenost in kulturno sodelovanje.

 

Projekt ITINERANT je bil zasnovan kot odgovor na dva dopolnjujoča se izziva: prekomerni turistični pritisk v Triglavskem narodnem parku na slovenski strani in manjšanje števila prebivalstva območja Naravnega parka Julijsko predgorje na italijanski strani. Cilj je vzpostaviti enotno in trajnostno turistično strategijo, ki bo prispevala k ohranjanju narave in kulturne dediščine, razvoju lokalnega gospodarstva in izboljšanju kakovosti življenja na obeh straneh meje.

 

Med ključnimi pričakovanimi rezultati so:

- oblikovanje enotne čezmejne turistične strategije za Čezmejno biosferno območje Julijske Alpe;

- izvedba štirih pilotnih aktivnosti na ključnih lokacijah;

- aktivno vključevanje lokalnih skupnosti in deležnikov v usposabljanje in ozaveščanje;

- razvoj inovativne digitalne rešitve MyBIOSphere, ki bo merila kakovost življenja v Unescovih biosfernih območjih iz programa Človek in biosfera (Man and Biosphere – MAB);

 

Nosilec projekta je Naravni park Julijsko predgorje.

 

V projekt so vključeni naslednji partnerji:

- Javni zavod Triglavski narodni park.

- Inštitut za slovensko kulturo – ISK,

- Posoški razvojni center – PRC,

- Občina Gemona del Friuli in

- Občina Kobarid. 

 

Sodelujejo tudi številni pridruženi partnerji: PromoTurismoFVG, Legambiente FVG, European Green Belt Italija, Občina Resia, Konzorcij za spodbujanje turizma Tarvisio, Sella Nevea in Passo Pramollo, občina Bovec in Gorska skupnost Canal del Ferro - Val Canale.

 

Projekt je razdeljen na tri glavna delovna področja  (delovne sklope):

WP1 – Strategija in načrtovanje

→ Skupna priprava čezmejne turistične strategije ter določitev smernic za upravljanje Čezmejnega biosfernega območja Julijske Alpe z vključevanjem lokalnih deležnikov.

 

WP2 – Pilotne aktivnosti

→ Konkretni ukrepi za trajnostno rabo prostora: stalne razstave, urejanje poti in označb, razvoj orodij za oceno kakovosti življenja, izboljšanje dostopnosti do naravnih in kulturnih točk.

 

WP3 – Komunikacija in ozaveščanje

→ Usposabljanja, promocijske kampanje, javni dogodki in prenos dobrih praks za spodbujanje turizma, ki upošteva biotsko raznovrstnost,  krajino in lokalno kulturo.

 

ITINERANT se vključuje v dolgoletno sodelovanje med zavarovanimi območji na slovenski in italijanski strani Julijskih Alp. Pomeni nadaljevanje skupne poti, ki je leta 2024 privedla do formalnega priznanja Čezmejnega biosfernega območja Julijske Alpe v okviru Unescovega programa Človek in biosfera. Več o projektu: https://www.ita-slo.eu/sl/itinerant

 

Program Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027 je program evropskega čezmejnega sodelovanja. S financiranjem projektov sodelovanja med italijanskimi in slovenskimi partnerji program bogati čezmejno območje s skupnimi aktivnostmi in finančnimi sredstvi za izboljšanje kakovosti življenja prebivalstva, pri čemer varuje in spodbuja tudi naravno in kulturno dediščino. Več informacij: www.ita-slo.eu