Projektno srečanje partnerjev projekta LiveAlpsNature je potekalo 10. in 11. julija v nemškem Narodnem parku Berchtesgaden. Partnerji smo predstavili trenutno stanje projektnih aktivnosti in izmenjali izkušnje z upravljanjem obiskovalcev v alpskih zavarovanih območjih. V ospredju so bile razprave o vplivu aktivnosti v naravi na biotsko raznovrstnost, o različnih pristopih k usmerjanju obiskovalcev, komuniciranju in ozaveščanju, ter o tem, kateri ukrepi se v praksi izkazujejo za učinkovite. Posebna pozornost je bila namenjena pospeševanju zbiranja anket med obiskovalci in turističnimi ponudniki, ki predstavljajo pomembno osnovo za oblikovanje učinkovitih upravljavskih ukrepov v alpskih zavarovanih območjih.
Pomembno izhodišče razprav je bil tudi pristop One Health Approach (OHA) – pogled, ki povezuje zdravje ljudi, živali in naravnega okolja. Aktivnosti v naravi dokazano pozitivno vplivajo na telesno in duševno zdravje, vendar je ključno, da jih izvajamo na način, ki ne ogroža občutljivih naravnih območij.
V okviru delavnic smo razpravljali o metodah za ocenjevanje vplivov aktivnosti v naravi na biotsko raznovrstnost ter razvijali scenarije za prihodnost v luči podnebnih sprememb – kje bodo pritiski večji, kako se bo spreminjala sezona in kako se pravočasno odzvati.
Na terenski ekskurziji na goro Jenner so predstavniki gostiteljskega narodnega parka udeležencem pokazali primere svojih upravljavskih ukrepov – sistem označenih poti, upravljanje z območji omejenega dostopa, uporabo informacijske infrastrukture in druge ukrepe, s katerimi uspešno zmanjšujejo negativne vplive aktivnosti na prostem na občutljiva naravna območja.
Srečanje je znova pokazalo, kako dragocena je skupna izmenjava znanja in idej. V času vse večjih pritiskov na naravo je sodelovanje med alpskimi zavarovanimi območji ključ do trajnostnih rešitev, ki bodo tudi v prihodnje omogočale kakovostno izkušnjo v naravi – za ljudi in za naravo.