Predstavniki sveta Javnega zavoda Triglavski narodni park (JZ TNP) so na današnji 4. redni seji obravnavali deset točk dnevnega reda. Po ugotovljeni sklepčnosti in potrditvi dnevnega reda so potrdili zapisnik prejšnje seje. Direktor JZ TNP dr. Tit Potočnik je povedal, da delo v zavodu potekla skladno s programom dela za letošnje leto. Med aktualnimi izzivi je omenil zamik pri sprejemanju novele Zakona o ohranjanju narave na ravni pristojnega ministrstva oziroma vlade, zaradi česar prihaja tudi do zamika pri postopku sprejemanja novega načrta upravljanja. Zakon naj bi na novo uredil tudi obiskovanje naravnih vrednot, sezona obiskovanja pa se je že začela. S trenutno predvidenimi novostmi zakona ne zavod in ne svet zavoda nista seznanjena. Svet JZ TNP je zato sprejel sklep, da bo obravnaval predlog novele Zakona o ohranjanju narave pred obravnavo v državnem zboru.
V svet JZ TNP so na predlog Občine Bohinj imenovali Bojana Travna, za predstavnika zainteresiranih strokovnih organizacij pa po izvedenem postopku imenovanja na podlagi javnega poziva za sodelovanje zainteresiranih strokovnih organizacij dr. Jureta Tičarja. Seznanili so se z vsebino seje strokovnega sveta JZ TNP, ki je potekala včeraj.
Seznanili so se s poročilom o delu, poslovnim in finančnim poročilom za lansko leto
Direktor JZ TNP dr. Tit Potočnik je predstavil Poročilo o delu, poslovno in finančno poročilo Javnega zavoda Triglavski narodni park za leto 2024. Skupni presežek prihodkov nad odhodki je znašal (z upoštevanjem davka od dohodka pravnih oseb) 24.663 evrov. Sicer pa so se v lanskem letu v polnem obsegu izvajale naloge javne službe in aktivnosti na podlagi pooblastil, ki izhajajo iz Zakona o ohranjanju narave in Zakona o Triglavskem narodnem parku. Izvedena je bila večina nalog, opredeljenih z Načrtom upravljanja Triglavskega narodnega parka, programom dela zavoda in Programom upravljanja območij Natura 2000 v Sloveniji.
Sodelovanje z deležniki, kot so ministrstva in strokovne organizacije, s parkovnimi lokalnimi skupnostmi, Planinsko zvezo Slovenije, turističnimi organizacijami (Turizem Bled, Turizem Bohinj, Turizem doline Soča) in krajevnimi skupnostmi je bilo okrepljeno. Nadaljevalo se je nadgrajevanje programa pri upravljanju Biosfernega območja Julijske Alpe, zlasti v sodelovanju s Skupnostjo Julijske Alpe, Posoškim razvojnim centrom in Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske, s Turizmom Bohinj, Slovensko turistično organizacijo, osnovnimi šolami in Slovensko nacionalno komisijo za Unesco.
Zelo se je okrepilo sodelovanje na mednarodni ravni, predvsem v okviru organizacije Europarc (organizacija konference nosilcev Evropske listine za trajnostni turizem v zavarovanih območjih v mesecu maju) in Alparc (JZ TNP je njun dolgoletni član), kakor tudi v okviru Unesca znotraj programa Človek in biosfera. Okrepilo se je tudi čezmejno sodelovanje s pobratenim italijanskim Naravnim parkom Julijsko predgorje, s katerim smo nadgradili čezmejno sodelovanje in sodelovanje v okviru Evropske listine za trajnostni turizem v zavarovanih območjih (podeljuje Europarc), ekološke povezanosti (Alpska konvencija), z razglasitvijo Čezmejnega biosfernega območja Julijske Alpe na 36. zasedanju Mednarodnega koordinacijskega sveta Unescovega programa Človek in biosfera v Maroku.
Uspešno delovanje na področju projektnega dela
Na področju urejanja in rabe delov narodnega parka so se izvajale številne strokovne naloge s področja določitve nosilne zmogljivosti, ocene ogroženosti, poskusov urejanja skrbništva, infrastrukturnega urejanja, priprave akcijskega načrta za usmerjanje obiska,… Sodelovanje z večino parkovnih lokalnih skupnosti, predvsem na področjih ohranjanja poselitve in trajnostnega razvoja, urejanja prostora, usmerjanja obiskovanja in trajnostne mobilnosti ter osnovnošolskega izobraževanja, je zelo uspešno in se krepi. Na podlagi noveliranega Akcijskega načrta za sofinanciranje parkovnih lokalnih skupnosti skladno z Uredbo o merilih in kriterijih za spodbujanje in sofinanciranje projektov, investicij ter izvajanje dejavnosti v Triglavskem narodnem parku so parkovne lokalne skupnosti uspešno realizirale večino zastavljenih razvojnih projektov (skupno je bilo za to namenjenih 5.888.615 evrov; prijavljenih je bilo 73 projektov, realiziranih pa 64 v skupni vrednosti 5.495.653,47 evrov). Naravovarstvene in razvojne naloge na podlagi dodatnih sredstev iz naslova 56. člena Zakona o Triglavskem narodnem parku so bile uspešno izvedene.
Uspešno, kakovostno in odgovorno delovanje JZ TNP na področju projektnega dela se je lansko leto dodatno potrdilo z visoko vsebinsko in finančno realizacijo ter dokončnim formalnim zaključkom projekta VrH Julijcev, ki je bil kot primer dobre prakse prikazan na različnih javnih dogodkih in je v sklopu slovenske nagrade Natura 2000 prejel kar dve nagradi (1. mesto v kategoriji varstvo vrst in habitatnih tipov na območjih Nature 2000 in prav tako 1. mesto v kategoriji komunikacijske akcije za območja Nature 2000). Uspešno so bili pridobljeni tudi novi projekti in izvedene pripravljalne aktivnosti za nadaljevanje projekta VrH Julijcev. Naloge na področju izvajanja neposrednega naravovarstvenega nadzora, upravljanja lovišča s posebnim namenom in lovsko čuvajske službe, so bile v celoti in uspešno izvedene.
Svet zavoda je poročilo potrdil in soglašal s porabo presežka prihodkov nad odhodki za nadomestitev nedelujočega električnega vozila. Svet je zavodu naložil, naj pripravi poročilo o problematiki in načinu trženja namestitvenih zmogljivosti JZ TNP ter poročilo glede števila obvestil drugim pristojnim organom v lanskem in letošnjem letu v primerih, ko JZ TNP ugotovi morebitne nepravilnosti, za ukrepanje pri katerih nima pristojnosti.
Potrdili rebalans programa dela za letošnje leto
Svetniki so na današnji seji potrdili tudi Pravilnik o spremembah in dopolnitvah pravilnika o notranji organizaciji in sistemizaciji delovnih mest v Javnem zavodu Triglavski narodni park. Soglašali so tudi z rebalansom programa dela in finančnega načrta za leto 2025. Z njim se v Program dela JZ TNP za leto 2025 vključuje spremembo pri dveh zaposlitvah v Informacijsko izobraževalni službi, dodatna zaposlitev pri projektu LiveAlspNature, vključitev projekta Itinerant med projekte v izvajanju, vključitev projekta RAST v projekte v postopku potrjevanja ter prilagoditve v finančnem načrtu 2025. Načrtovani neto poslovni izid leta 2025 ne izkazuje ne presežka prihodkov nad odhodki in ne obratno.