Novo nahajališče in rastišča vrste Pulmonaria australis v Triglavskem pogorju (Julijske Alpe, Slovenija)
Opisujemo novo nahajališče in rastišča vrste Pulmunaria australis v Triglavskem pogorju, pod vzpetino Spodnja Brda na severnem robu Pokljuke. To je novost za floro Triglavskega narodnega parka in vzhodnih Julijskih Alp. Po višinskem pasu uspevanja (skoraj 1800 m nm. v.) in rastiščih (kamnito travišče na poraslem melišču s prevladujočimi vrstami razreda Elyno-Seslerietea) se to nahajališče precej razlikuje od njenih drugih znanih nahajališč v Sloveniji, podobno pa je nekaterim njenim nahajališčem v drugih alpskih pokrajinah, na primer na Južnem Tirolskem v severni Italiji.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Slovenska akademija znanosti in umetnosti
Leto
2013
Tip
Specialistično delo
Format
Spletna stran
Avtorji
Igor Dakskobler, Branko Zupan, Peter Strgar
Ključne besede
Fitogeografija, fitocenologija, Pulmonaria australis, Julijske Alpe, Triglavski narodni park, severozahodna Slovenija
Fitocenološka analiza logov ob Savi Bohinjki, Radovni, Učji in Slateniku v severozahodni Sloveniji
Po standardni srednjeevropski metodi smo
fitocenološko raziskali obrežne gozdove ob rekah Savi Bohinjki, Radovni, Učji in potoku Slatenik v severozahodni Sloveniji in jih primerjali s podobnimi logi v povodju Soče ter v sosednjih državah Hrvaški, Avstriji in Italiji. Na podlagi te primerjave smo jih uvrstili v naslednje sintaksone: Salicetum eleagno-purpureae, Salicetum albae, Lamio orvalae-Salicetum eleagni (tudi v novo subasociacijo -caricetosum eletae) in Lamio orvalae-Alnetum incanae (tudi
v novi subasociaciji -fraxinetosum excelsioris in -rhamnetosum fallacis). Opisali smo sukcesivno nadomeščanje (conacijo) združb ob Savi Bohinjki od inicialnih prodišč proti bukovim združbam na višje ležečih rečnih terasah. S fitoindikacijko metodo smo ocenjevali produkcijsko sposobnost gospodarsko najvrednejše oblike preučenih logov, sestojev subasociacije Lamio orvalae-Alnetum incanae fraxinetosum excelsioris.
Vir
Digitalna knjižnica Slovenije, Slovenska akademija znanosti in umetnosti
Leto
2013
Tip
Specialistično delo
Format
Spletna stran
Avtorja
Igor Dakskobler, Andrej Rozman
Ključne besede
Fitocenologija, sinsistematika, Alnion incanae, fitoindikacija, Natura 2000, Bohinj, Julijske Alpe, Triglavski narodni park, Slovenija
V tej številki časopisa si lahko preberete: Javna razgrnitev načrta upravljanja za TNP; Kozlički v Triglavskem narodnem parku; Kulturna krajina in stavbni členi; Mirko Kurinčič.
Popotniku, ki se za Bledom bliža ozki tesni Save Bohinjke, se na prvi pogled morda zazdi, da bo med Babjim zobom na jelovški in Galetovcem na pokljuški strani zmanjkalo sveta ali vsaj da naprej od tod ni nič zanimivega, temveč "samo" gozd in skale. A popotnik vztraja na udobni cesti. Vodi ga v ozko tesen, kjer na nasprotnem bregu opazi celo železniško progo. Torej "za devetimi gorami" vendarle nekaj je! In je res – Bohinj!
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije
Učinki gorskega turizma v Julijskih Alpah, s poudarkom na trajnostnem razvoju, na primeru občine Bohinj
V okviru Slovenije predstavljajo Julijske Alpe izredno pomembno turistično območje. Za to območje je značilna dokaj visoka stopnja pokrajinske občutljivosti in zmerna, a naraščajoča pokrajinska obremenjenost. Zaradi povečanega turističnega in prometnega pomena ter postopnega prepoznavanja njihove ekološke in naravovarstvene vloge, so Julijske Alpe izredno občutljiva pokrajina. Občina Bohinj, ki v veliki meri leži znotraj Triglavskega narodnega parka, predstavlja občutljiv ekosistem, obenem pa tudi izjemno naravno in kulturno vrednoto. Razvoj turizma na območju Triglavskega narodnega parka mora zato nujno izhajati iz načel trajnostnega razvoja in varovanja okolja.
Vir
Univerza v Mariboru, Filozofska fakulteta
Leto
2012
Tip
Diplomsko delo
Format
Spletna stran
Avtor
Nina Tucelj
Ključne besede
učinki turizma, Triglavski narodni park, varstvo narave, trajnostni razvoj turizma, naravovarstvo
Znanstveno izobraževalni časopis obravnava prispevke, ki se nanašajo na raziskovanje in varovanje žive in nežive narave ter materialne in nematerialne kulturne dediščine na območju Triglavskega narodnega parka in na širšem območju Julijskih Alp.
Strokovno posega v naravoslovje, družboslovje in povezovalne vede. Prispevki so v obliki znanstvenih člankov in kratkih novic. Acta triglavensia je nadaljevanje Triglavskih razgledov.
Možnosti in prednosti razvoja vasi v Triglavskem narodnem parku v smislu trajnostne rabe virov na primeru Spodnjih Gorjuš : diplomska naloga višjega strokovnega izobraževanja
Ekološka vas je tip naselja, kjer se spodbuja trajnostni razvoj vseh področij in njenih sestavnih elementov ter načina življenja v njej. Pojem tipične ekološke vasi ne obstaja, saj ima vsako naselje specifične možnosti in potenciale izkoriščanja naravnih virov ter
ohranjanju določene kulturne krajine. Razvoj in ravnanje pa sta odvisna predvsem od interesov prebivalcev za trajnostni način življenja. V tem smislu smo želeli raziskati in predstaviti možnosti in prednosti razvoja neke vasi v smislu trajnostne rabe virov. Grede na upravljavske cilje in namen Triglavskega narodnega parka je to območje za raziskovanje teh možnosti še posebej zanimivo. Najprimernejša za naše raziskovanje je bila vas Spodnje Gorjuše z omejenim številom prebivalcev in s primernim območjem nahajanja. Glavna tema diplomske naloge je bila preučiti tipično vas v parku in raziskati, kakšne specifične trajnostne spremembe se da doseči v njej. Najprej smo analizirali obstoječo porabo virov v vasi nato predstavili alternativne možnosti za bolj trajnostno delovanje, nazadnje pa primerjali obstoječe stanje vasi z elementi trajnostne
sanacije. Na koncu je sledila še natančnejša analiza možnih izvedb za vas Spodnje Gorjuše.
Vir
Biotehniški center Naklo, Višja strokovna šola
Leto
2012
Tip
Diplomsko delo
Format
Spletna stran
Avtor
Katja Kotnik
Ključne besede
Trajnostni razvoj, ekološka vas, Spodnje Gorjuše, Triglavski narodni park
Davorin Koren je človek, ki se s pašništvom in pridelavo
sira ukvarja poklicno in zasebno. Po poklicu je živilski
tehnolog, ki se je specializiral za sirarstvo. Zaposlen je kot
vodja Službe za razvoj pri JZ Triglavski narodni park in v
sklopu delovnih obveznosti med drugim obiskuje planine
in kmetije, kjer sirarjem pomaga z nasveti pri težavah
glede izdelave sira.
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije
Leto
2012
Tip
Revija
Format
Dokument (PDF, DOC, ...)
Avtor
Dušan Škodič
Ključne besede
intervju, sir, kmetijstvo, tradicionalne dejavnosti
Strokovna serija - Razprave in raziskave (Razprave in raziskave 16: Jelenjad v Triglavskem narodnem parku)
Strokovna serija, ki izhaja od leta 1990. Izhaja občasno in pokriva različne teme. Predstavlja strokovne projekte Triglavskega narodnega parka. Tema te serije je Jelenjad v Triglavskem narodnem parku- v lovišču s posebnim namenom Triglav.
Dve leti je minilo od odprtja
planinskega muzeja
v Mojstrani, gotovo ene
najpomembnejših pridobitev za vse
ljubitelje gora in zgodovine človekovih dejavnosti, povezanih z njimi.
Vir
Planinski vestnik (PZS), Planinska zveza Slovenije
Leto
2012
Tip
Revija
Format
Dokument (PDF, DOC, ...)
Avtor
Dušan Škodič
Ključne besede
Slovenski planinski muzej, Mojstrana, pohodništvo, alpinizem